Холістична медицина у Львові
Проблеми сучасної медицини
Традиційна медицина
Гомеопатія
Гомотоксикологія
Акупунктура
Інформаційна медицина
Психотерапія, Психоаналіз, НЛП
Санологія, Валеологія, Технології здоров'я
Біоритмологія, Хрономедицина
Антропософська медицина
Медичні родзинки
Навчання
Події
Медичні центри
Лікарські товариства
Наші партнери
Консультації
Лікарі
Фотогалерея

МІКРОХВИЛЬОВІ ПЕЧІ – ЦЕ ПОГАНО

"Як працює мікрохвильова піч?

Мікрохвилі є однією з форм електромагнітної енергії, як і світлові хвилі або радіохвилі. Це дуже короткі електромагнітні хвилі. У сучасній техніці мікрохвилі використовуються в мікрохвильовій печі, для міжміського та міжнародного телефонного зв'язку, передачі телевізійних програм, роботи Інтернету на Землі і через супутники. Але мікрохвилі найбільш відомі нам як джерело енергії для приготування їжі – мікрохвильова піч.

Кожна мікрохвильова піч містить магнетрон, який перетворює електричну енергію в надвисокочастотне електричне поле частотою 2450 мегагерц (МГц) або 2,45 гігагерц (ГГц), яке і взаємодіє з молекулами води в їжі.

Мікрохвилі «бомблять» молекули води в їжі, змушуючи їх обертатися з частотою в мільйони разів в секунду, створюючи молекулярне тертя, яке і нагріває їжу. Це тертя завдає значної шкоди молекулам їжі, розриваючи або деформуючи їх.

Простіше кажучи, мікрохвильова піч викликає розпад і зміни молекулярної структури продуктів харчування в процесі випромінювання.


Мікрохвильові печі небезпечні для дітей!

Деякі з амінокислот L-проліну, що входять до складу молока матері, а також у молочні суміші для дітей, під впливом мікрохвиль перетворюються в d-ізомери, які, вважаються нейротоксичними (деформують нервову систему) і нефротоксичними (отруйними для нирок). Це біда, що багатьох дітей вигодовують на штучних замінниках молока (дитяче харчування), які стають ще більш токсичними за допомогою мікрохвильових печей.


Наукові дані та факти.

У порівняльному дослідженні «Приготування їжі в мікрохвильовій печі», опублікованому в 1992 році в США, говориться:

«З медичної точки зору вважається, що введення в людський організм молекул, які зазнали впливу мікрохвиль, має значно більше шансів заподіяти шкоду, ніж користь. Їжа з мікрохвильової печі містить мікрохвильову енергію в молекулах, яка не присутня в харчових продуктах приготованих традиційним шляхом.»

Проведене короткострокове дослідження показало, що в людей, які вживали приготовані в мікрохвильовій печі молоко й овочі, змінився склад крові, знизився гемоглобін і підвищився холестерин, тоді як у людей, що вживали ту саму їжу, але приготовлену традиційним способом, стан організму не змінювалося.


Швейцарські клінічні дослідження.

Д-р Ханс Ульріх Хертел брала участь у подібному дослідженні і впродовж багатьох років працювала в одній з великих швейцарських компаній. Кілька років тому вона була звільнена зі своєї посади за розголошення результатів цих експериментів. У 1991 році вона і один з професорів Лозанського Університету опублікували дослідження, яке свідчить про те, що їжа, приготована в мікрохвильовій печі, може створювати загрозу для здоров'я, в порівнянні з їжею приготовленою традиційними способами. Стаття також викладена в журналі «Франц Вебер» № 19, де було сказано, що вживання продуктів харчування, приготованих в мікрохвильових печах, несе злоякісний вплив на кров.

У проміжках від двох до п'яти днів, добровольці отримували один з наступних варіантів харчування на голодний шлунок: сире молоко, те ж молоко, розігріте традиційним способом; пастеризоване молоко, те ж молоко, розігріте в мікрохвильовій печі; свіжі овочі; ті ж самі овочі, приготовлені традиційно; заморожені овочі, розморожені традиційним способом, і ті ж самі овочі, приготовані в мікрохвильовій печі.

Проби крові проводилися у добровольців безпосередньо перед кожним прийомом їжі. Потім проводився аналіз крові в певні проміжки часу після прийому молока і рослинних продуктів.

Значні зміни були виявлені в крові в інтервалах прийому їжі, що зазнала впливу мікрохвильової печі. Ці зміни включали зменшення гемоглобіну і змін у складу холестерину, особливо співвідношення HDL (хороший холестерин) і LDL (поганий холестерин). Збільшувалася кількість лімфоцитів (білі кров'яні клітини). Всі ці показники свідчать про дегенерації. Крім того, частина НВЧ-енергії залишається в їжі, вживаючи яку людина піддається впливу НВЧ випромінювання.

Випромінювання призводить до руйнування і деформації молекул їжі. Мікрохвильова піч створює нові сполуки, які не існують у природі, названі радіолітічними.

Виробники мікрохвильовок заявляють, що їжа з мікрохвильової печі не має великої різниці в складі, в порівнянні з їжею, обробленою традиційними способами. Але жоден державний університет в США не провів жодного дослідження по впливу зміненої їжі в мікрохвильовій печі на організм людини. Зате є маса досліджень, про те, що станеться, якщо дверці мікрохвильовки не закриті. Чи не є це трохи дивним? Здоровий глузд підказує, що увага має бути приділена тому, що відбувається з їжею, приготованою в мікрохвильовій печі. "

Це був фрагмент журналюзької статті.


Додатки.

цитата:

Вся справа з цими мікрохвильовками полягає в тому, що вони допомагають скорочувати населення Землі, про що свого часу прийняла відповідну програму самохвальна ООН! У демліберастних fUSA навіть по тюрмах розсаджують тих учених і чесних інженерів, які виступали (вже років 25!) І виступають проти цих агрегатів за вбивства Людей! Кожен робить для себе вибір сам ... хто знає про це все.

цитата:

1.При впливі НВЧ ізомери дійсно будуть з'являтися! А це молекули, що хімічно мають одну формулу, але з різною "закруткою" та різною поведінкою. Наприклад, якщо взяти ізомер вітаміну С, то отримаємо пристойний канцероген ...

2.Обработка НВЧ має одну особливість – набагато більш високу "локальну" температуру частини молекул, ніж при звичайному розігріві, отже можливий як синтез нових незрозумілих сполук, так і руйнування на більш дрібні "складові частини" "корисних" молекул з появою нових, швидше за за все, не дуже корисних властивостей в "уламків".
Ну і т.д.

Взагалі, існує один золотий принцип – якщо в живій природі немає якихось сполук, то це означає, що ці сполуки шкідливі для організму і послаблюють його, що в результаті еволюції призводить до вимирання виду ... А ось що "співають" маркетологи – окрема тема! До речі, не думайте, що GSM-телефони нешкідлива річ ...


цитата:

У СРСР, наприклад, допустимий рівень опромінення НВЧ сигналом лабораторного або виробничого персоналу, зайнятого на розробці, наладці-налаштування-випробуваннях НВЧ-пристроїв був = 15 мікроват / квадратний сантиметр. А в fUSA такий Гранично Допустимий рівень складав = 50 мікроват / на квадратний сантиметр (різниця в ТРИ РАЗИ! ТРИСТА ВІДСОТКІВ!). Так-с! Мобільник – в деяких умовах його експлуатації – здатний видати в ефір від 5 до 7 Ват. Зацікавлені і недурні можуть спокійно і впевнено прорахувати ТАКИЙ випадок по відношенню до їх голови і мізків, коли такі є = Потужність випромінювання / Площа поверхні однієї сторони голови = 5 Ват / Площа поверхні голови = 5000000 мікроват / πR2 = 5000000 / 3,14 х 10 х 10 = 5000000 / 314 = 15 923,566 мікроват / квадратний сантиметр = 15, 9 мілліватт! ЦЕ У 1000 разів більше, ніж допускалося в такому страшнючому і тоталітарному СРСР! (Для «всезнайок»: π = 3,14; R2 = радіус у квадраті). Тепер Гасло Дня: Даєш кожному дурню по три мобільники і безкоштовний трафік до самої смерті! Виправдаємо надії ООН на впевнене скорочення населення Землі! ...


цитата:

До речі, з приводу залишків випромінювання в їжі ... Скоріше – неточність перекладу, мається на увазі наступне – при розриві молекул НВЧ випромінюванням будуть утворюватися вільні радикали, тобто молекули мають свій заряд, тобто їжа буде мати розподілений не скомпенсований статичний об'ємний заряд, і все це господарство ще дуже тривалий час не буде нейтральним, а от коли радикали з'єднаються і утворять нейтральні молекули, то вийдуть якісь нові сполуки з дуже непередбачуваними властивостями для людини. Так, у статті є неточності, але це швидше хиби перекладу і нерозуміння суті проблеми журналістом – ну не можна від нього вимагати розбиратися в біології, хімії та радіоелектроніці одночасно. Читайте, але при цьому обов'язково ДУМАЙТЕ!


цитата:

Нещодавно провів експеримент. У НВЧ піч поклав WiFi працюючу точку доступу WL-520GC і закрив дверцята. Почав перевіряти потужність пристрою і що ви думаєте, ноут з WiFi написав, що сигнал до тієї точки доступу відмінний. Частота на який працює точка доступу 2450 гГерца, як і частота самої пічки, тобто діапазон промислових частот. Робіть висновки. Можете покласти в піч мобільний телефон і, ви побачите, він задзвонить, тобто хвилі проникають в камеру туди і назад. Так, додам до написаного, потужність WiFi точки доступу 0,02 вата, а потужність магнетрона НВЧ 800 Ват.


цитата:

з приводу: "Їжа з мікрохвильової печі містить мікрохвильову енергію в молекулах", можу підкинути аффтар "науково-практичний " доказ цього "феномена":
Нагрійте до кипіння чашку води в НВЧ-печі, вимкніть піч – кипіння припиниться. Потім у киньте в "спокійну" воду ложку кави, вода в чашці моментально закипить, стіл природно покриється "збіглим" ароматним напоєм ....


цитата:

Купив років 10 тому грубку. І коли спочатку юзав, реально відчувалося погіршення загального стану. Піч фірми деу. Так ось, потім прочитав у паспорті: після завершення приготування їжі, вона ще деякий час буде продовжувати нагріватися. Для того щоб не обпектися, бажано почекати 2-3 хвилини.


цитата:

що стосується впливу мікрохвиль на продукти, то взаємно змінюваний заряд частинок, спровокований випромінюванням, змушує молекули "вібрувати", то притискаючись, то відштовхуючись, розігріваючи продукти силою тертя зсередини-назовні. Після завершення дії мікрохвиль, стан молекул продовжує залишатися не стабільним до 20 хвилин! Прочитайте інструкцію до Вашої мікрохвильовки англійською мовою. Майже в кожному оригінальному описі є рекомендації по часу завершення приготування їжі. Після розігріву – помістити продукти в ємність і щільно накрити для повного і рівномірного прогріву. Час – не менше 10-12 хвилин. Тому збігає закіпівша вода в мікрохвильовій пічці після додавання в неї кави. А чи можуть змінювати молекули свою структуру і стан після розігріву?! Подумайте самі, оптимісти. І ще. Для оптимістів. Візьміть самий звичайної активний індикатор-викрутку (яку електрики в розетку пхають у пошуках фази, коли поруч не проходить якась бабуся). Активний індикатор відмінно реагує на електромагнітне поле навколо пристроїв, проводів та ін, і піднесіть його до працюючої НВЧ печі ... І менше витріщайтеся в гівноящик і рекламні ролики.


цитата:

Дійсно, будь-яке випромінювання впливає на вібрацію молекули та її енергетичний заряд. Уявіть собі Акумулятори, розраховані на певну ємність, якщо в них влити (зарядити) більше ніж належить кількість енергії, – вони вибухають. А ті що залишаться цілими, несуть небезпеку для чутливих приладів у яких використовуються. Організм людини тонкий механізм, що реагує на найменші зміни електромагнітного середовища. Запевняю вас, Їжа з Мікрохвильові печі, – отрута. Хто ворог собі, пожалійте хоча б ДІТЕЙ, адже вони не винні, що їх батьки ледачі й байдужі.


цитата:

я була на практиці в магазині домашньої техніки, так ми там одного разу розважилися – вімкнули мікрохвильовку, а через зал – метрів 30 в довжину – антирадар для машини. Прилад показав – радар включений!!


цитата:

НВЧ створює високі локальні напруженості електромагнітного поля в їжі і, відповідно, дуже сильний локальний (не середній!) розігрів, звідси:

1. Поява ізомерів, тобто органічних молекул з однаковою хім. формулою, але різною геометрією і поведінкою. Наприклад ізомер вітаміну С – канцероген. До речі, при хімічному синтезі вітамінів такі речі трапляються часто-густо, тому не захоплюйтеся вітамінами в таблетках, краще їжте овочі-фрукти.
2. Розвал молекул на "нестандартні" шматки з появою вільних радикалів. При зворотному процесі (після вимикання печі), можливий синтез в мікродозах абсолютно незрозумілих з'єднань. Ну і т.д. Якщо вистачить освіченості і бажання подумати, то робіть висновки самі. Зрозуміло, навколо нас і так вистачає проблем, але чи варто додавати ще одну? Стаття, зрозуміло, безграмотна, але не варто вимагати від кореспондента точного перекладу і доброго розуміння біохімії, СВЧ, тощо.


Джерело: http://iverology.forum24.ru/?1-14-0-00000003-000-0-0-1248174348






© 2001 Олександр Задорожний, дизайн Дмитро Шутко.
Ukrainian Russian